slide5slide5slide5slide5

En Çok Arananlar

  28893
  28857
  28740
  28441
  28212
  27828
  27810
  27681
  27617
  27263

Ziyaretçi Sayımız

Bugün61
Ay719
Toplam300132

RJ45 nedir? Rj45 jack bağlantısı nasıl yapılır?(T568A - T568B)

Dünya standartlarına göre üretilen jack çeşitlerinden bir tanesi de RJ45 tir. (Registered Jack 45) ingilizce kelimelerinin ilk harfleri kullanılarak RJ45 olarak tanımlanmıştır. Jack kelimesi konnektör olarak da kullanılmaktadır. Üzerinde 8 Adet pin bulunmaktadır. Sıklıkla kullanılan Cat5 ve Cat6 kablolar kullanılmaktadır.

Kısa bilgi olarak: Cat5 100Mbit veriyi desteklerken Cat6 1000Mbit veri hızını desteklemektedir. Cat6 içerisinde kabloları birbirinden ayıran düz veya + şeklinde plastik bulunmaktadır. Cat5 kablo kullanırken yani 100Mbit haberleşirken 1-3 2-6 uçları kullanılmaktadır. Eğer Cat6 kullanıyorsanız ve 1000Mbit haberleşme olursa 8 pinin her biri kullanılır.

RJ45 Konnektör nasıl çakılır? Elimizde Kablo (Cat5 Cat6), RJ45 Pensesi ve Konnektör (Jack) olması gerekir. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

RJ45 çaklırken nelere dikkat edilir? Jack üzerindeki pinlerin sağlam olduğu kontrol edilmeliyiz, kablonun üst kısmı koruma kısmını kestiğimizde içerisindeki kablolara zarar vermemeliyiz, Cat6 ise içerisindeki plastik kısmı keserken kablolara zarar vermemeliyiz, uç kısımları yeterli uzunlukta kesmeliyiz, Kabloların standartlara göre sıralandığında emin olmalıyız, kabloların pinlere tam oturmasını sağlamalıyız, Jack pensesi ile çakarken iyi sıkıldığından emin olmalıyız. Daha sonra test yaparak kontrol etmeliyiz. Videoda detaylı şekilde nelere dikkat edileceğini göstererek belirttim.

Kısa bilgi: Kablo içerisindeki 8 kablo 2 şerli sarmal olacak şekilde sarılmaktadır. Bunun sebebi parazitlenmeyi önlemek içindir. Her bir kablonun empedansı farklıdır. Bu yüzden renk standartlarına dikkat etmeden çakarsanız bazı cihazlarda çalışmayabilir.

Aşağıdaki hazırlamış olduğum google play uygulamasını da kullanarak bağlantı çeşitleri, standartları ve cihazlar arasındaki bağlantı çeşitleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ilkerdanali.rj45ethernetcolors

YOUTUBE Video Link. https://www.youtube.com/watch?v=MNoXlwwP47Y

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to Pinterest

Cisco CCNA Ağ Sistemleri ve Yönlendirme Sorusu Routing

 

SORU: Aydın, Ankara illerinde bulunan iki bilgisayarın birbiri ile haberleşmesi için ağı tasarlayınız

 

AYDIN yönlendiricisine bağlı yerel ağ için; 

hostname: aydin

enable password: aydin

console şifresi : aydin123

uzak bağlantı şifresi : aydin12

parola şifrelemesi yapın.

Banner "Yetkisiz kişiler giremez"

Yanlış komut sorgularını kaldırın.

192.168.1.0/28 e göre alt ağlara bölünüz ve ilk alt ağı kullanınız.

İlk IP yi Fa0/0  Arayüzüne atayınız.

Diğer cihazlar IPlerini DHCP den alsınlar.

Havuz Adını Havuz1 olarak belirleyiniz.

İlk 6 IP adresini DHCP ataması dışında tutunuz.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to Pinterest

Cisco statik yönlendirme Static Routing

Yukarıdaki verilen şekle göre statik yönlendirme (static routing) yapınız. Hangi routerlarda default routing yapmak daha mantıklıdır?

Cisco yönlendiricilerde statik yönlendirme yapmak için karşı ağın ağ adresi, alt ağ maskesi ve serial arayüzü yada karşı bağlantının ip adresi gereklidir.

Kullanım şekli şöyledir.

ip route ağ adresi  alt ağ maskesi serial arayüzü

ip route 192.168.1.0 255.255.255.0 s0/0/0

Örnek olarak verilebilir. Uygulamamızı da buna göre yapacağız. Her şekilde paketlerin gideceği veya geleceği tek bir yol varsa gereksiz kod satırı yazmak yerine default routing yapılır.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to Pinterest

Cisco CCNA Ağ Sistemleri Yönlendirme Sorusu Örneği

SORU: Aydın, İzmir, İstanbul ve Ankara illerinde bulunan Bilişim Teknolojileri laboratuarları arasında ortak bir ağ oluşturulacak ve aynı anda ortak sınav yapılması sağlanacaktır. Merkez Şube Aydın da olacaktır. DNS server ve HTTP server İzmir de olacaktır. Öğrenciler aynı anda bilisim.net sitesine ulaşacak ve sınava gireceklerdir.

İZMİR yönlendiricisine bağlı yerel ağ için;

hostname: izmir

enable password: izmir

console şifresi : izmir123

uzak bağlantı şifresi : izmir12

domain-name: bilisim.net

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to Pinterestİlker Danalı tarafından tasarlanmıştır. Tüm hakları saklıdır.