Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü birçok Alan, Dal ve derslerde değişikliğe gitmiştir. Eskiden olduğu gibi değil sistem tamamen değişmiştir. Daha önceden piyasadaki paydaşlar kendi alanında uzmanlaşan öğrenciler isterken şu an her alanda biraz bilgi düzeyine sahip öğrenciler aramaktadır. Özel sektörün istekleri, gelişen teknoloji ve eğitim ile beraber Mesleki Eğitim alanlarındaki bazı dallar ve derslerde değişikliğe gidilmiştir. Alan dalları azaltılmış hatta bazı alanlar farklı Genel Müdürlüklere kaydırılmıştır.  Bu alanlardan birisi de Bilişim Teknolojileri Alanı olmuştur.

Bilişim Teknolojileri Dalları

 

Yapılan en güzel değişikliklerden biri de Mesleki Eğitime gelen öğrencilerin 9. sınıf itibariyle bölümlerini seçerek eğitimlerine bölümlerinden devam etmeleri olmuştur. Gelen öğrenci direkt olarak eğitime bölümde başlayacağı için bu bölümünü sevmesi ve disiplin açısından olumlu olacaktır.

Bir diğer değişiklik ise öğrenciler 12. sınıfta 3 gün staja giderken artık 4 gün staja gideceklerdir.

 

Bilişim Teknolojileri Alanı Dalları 

Bilişim Teknolojileri Alanı 4 Dal iken (Veri Tabanı Programcılığı, Ağ İşletmenliği, Web Programcılığı, Bilgisayar Teknik Servisi) şu anki yapılan değişiklik ile 2 dala indirilmiştir. 

Bu dallar; 

- Yazılım Geliştirme Dalı

- Ağ İşletmenliği ve Siber Güvenlik Dalı

olarak belirlenmiştir. 

Dersler çağımıza göre yenilenmiş ve dersler büyük ölçüde değişmiştir. Bu bilişim teknolojileri alanı açısından oldukça sevindiricidir. Bilişim Teknolojileri alanı en hızlı değişen ve gelişen bölümlerden birisidir. Dersler 9. sınıfta iki dal içinde aynıdır. 9. sınıftan sonra Robotik Kodlama dersi hariç tamamen zorunlu dersler iki dalda farklıdır. 

9. sınıfta okunacak 11 saat zorunlu dersler; Mesleki Gelişim Atölyesi (2 Saat), Programlama Temelleri (4 Saat), Bilişim Teknolojilerini Temelleri (3 Saat), Bilgisayarlı Tasarım Uygulamaları (2 Saat). 

2 Saat Seçmeli olarak ders seçilecektir.

 

- Yazılım Geliştirme Dalı

10. sınıfta  14 saat zorunlu dersler; Nesne Tabanlı Programlama (10 Saat), Robotik Kodlama (4 Saat)

11. sınıfta 17 saat zorunlu dersler; Web tabanlı Uygulama Geliştirme (8 Saat), Mobil Uygulamalar (5 Saat), Grafik Canlandırma (4 Saat). 

9 Saat Seçmeli derslerden seçilecektir.

12. sınıfta 4 gün işletmeye gidilecektir. 7 saat meslek dersi seçmeli ders olarak seçilecektir.

 

Yazılım Geliştirme Dalı

 

- Ağ İşletmenliği ve Siber Güvenlik Dalı

10. sınıfta  14 saat zorunlu dersler; Ağ Sistemleri ve Anahtarlama (10 Saat), Robotik Kodlama (4 Saat)

11. sınıfta 17 saat zorunlu dersler; Ağ Sistemleri ve Yönlendirme (8 Saat), Siber Güvenlik Temelleri (5 Saat), Sunucu İşletim Sistemleri (4 Saat). 

9 Saat Seçmeli derslerden seçilecektir.

12. sınıfta 4 gün işletmeye gidilecektir. 7 saat meslek dersi seçmeli ders olarak seçilecektir.

 

Ağ İşletmenliği ve Siber Güvenlik Dalı

 

 

Bilişim Teknolojileri Alanı Seçmeli Meslek Dersleri Tablosu

Seçmeli dersler günümüz teknolojisine uyumlu hale getirilmeye çalışılmıştır. Birçok yeni ders eklenmiştir. Bu dersler; Elektronik Uygulamaları, Mikrodenetleyici, Web Programcılığı, Açık Kaynak İşletim Sistemi, Ağ Projesi, Blok Zincir, Mesleki Yabancı Dil, Nesnelerin İnterneti, Oyun Programlama, Web Tabanlı İçerik Yönetimi, Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi, Yazılım Projesi, Programlama, Dijital Tasarım, Sosyal Medya.

 

Bilişim Seçmeli Meslek Dersleri

Yorumlar   

+1 #2 İlker DANALI 30-04-2021 20:45
Alıntılandı Turgut:
12. sınıflarda 4 gün staj olduğunu nerden çıkardınız merak ediyorum doğrusu.

Tabiki ben kafama göre bir sey söylemiyorum. Ders çizelgesinin kopyasını resim olarak paylaştım. İsterseniz megep üzerinden inceleyebilirsiniz. Kademeli olarak geçiş olacak. Saygılarımla.
Alıntı
+2 #1 Turgut 01-04-2021 17:01
12. sınıflarda 4 gün staj olduğunu nerden çıkardınız merak ediyorum doğrusu.
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter
00727412
Bugün
Ay
Toplam
543
16166
727412

Your IP: 3.236.218.88
2021-10-22 21:50