Eğitim Bilişim AğıEba kullanımı corona virüs nedeniyle hem öğretmenler hem de öğrenciler için oldukça arttı. Eba eğitimciler ve öğrenciler için çok güzel bir platform. Çok geniş çaplı bir eğitim ağı. Eba platformunun daha sık ve kapsamlı kullanılması için öğrencilerin ve öğretmenlerin yaptığı aktivitelere puan vermektedir. Bence bu çok güzel oldu. Öğretmenler ve öğrenciler tatlı bir puan yarışına girdiler. Youtube üzerinde bir sürü video çekilmiş eba puan nasıl kasılır diye. Farklı yorumlarda gelebilir ama puan için yarışmaları bile sistemi öğrenmelerini ve aktif kullanmalarını sağlıyor. 

Eba Puan Kazanma Sistemi neden var?

Günümüz oyunlarına baktığımızda en çok oynanan oyunlar kademeli ve puan sistemine dayalı uygulamalardır. Çünkü insanı sürekli aktif tutmak amaçlıdır. Düşünün aynı düzeyde, puan olmayan, hiç değişmeyecek şekilde sabit oyunları oynuyor musunuz? Bir kaç oyundan sonra sıkılıp siliyoruz. Eba platformundaki puanlama sisteminin en önemli amacı kullanıcıyı aktif tutarak ilgiyi artırmaktır. Youtube, web üzerindeki izlenimlere bakarak puan sisteminin hedefine ulaştığını görüyoruz. Nereye kadar bu şekilde gider onu zamanla öğreneceğiz. 

Ebada puanlar nasıl yükselir ; 

  • Her gün giriş yapma; ebaya giriş yaptığınız her gün için 1 puan kazanılır.
  • Çalışma Gönderme; ünitelerde yer alan çalışmaları sınıflarınıza gönderin. Her gönderdiğiniz çalışma için 4 puan kazanılır.
  • Okuldaki tüm şubeleri kendinize ekleyin; Gruplar-şube ekle sekmesinden okulunuzda olan tüm şubeleri kendinize ekleyin. Bu seçenek ile eklediğimiz şubeleri raporlar kısmında kullanacağız.
  • Raporlar; Raporlara girin ve kendinize eklemiş olduğunuz okulun tüm şubelerinin çalışma raporlarını görüntüleyin. Her şube için 5 puan kazanılır. Ayrıca öğrencileri bireysel olarak incelerseniz her öğrenci için 1 puan kazanılır.
  • Çalışmayı Listeye ekleme; EBA da varolan çalışmaları listeye ekle diyerek liste oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz her liste için puan kazanılır.
  • Mesleki Gelişim; Mesleki gelişim sekmesinden var olan gruplara katılın. Grupta yapılan her paylaşım için 4 puan kazanılır.
  • Ders akışları; içerik üretimi altında ders akışı sekmesinden soru oluşturulabilir. Oluşturulan her soru için 5 puan kazanılır.
  • Öğrenci portfolyosuna katkı; Öğrencilerin portfolyosuna girip, öğretmen görüşleri sekmesinden öğrenci hakkında görüş bildirebilirsiniz. Her öğrenci için 2 puan kazanılır.

Fare, Klavye, Svideo , 9 Pin mini din gibi bir erkek girişinizin ince iğne gibi olan dişi kırıldıysa bunu basit bir şekilde onarabiliriz. Benim creative 2+1 ses sistemimin 9 pin mini din girişinde bir pin kırıldı. Şimdi onarmak için benim bildiğim yöntemlerden bahsedeceğim.

Birinci yöntem; istediğiniz pinli bir uç konnektör alırsınız ve değiştirebilirsiniz. 

İkinci yöntem; istediğiniz pine sahip olan bir kablo alırsınız diğer kısmını kesersiniz ve istediğiniz şekilde kabloyu ekleme yaparsınız.

Üçüncü yöntem ise kırılan pinin olduğu ucu alırsınız ve tam kırılan kısmın dibinden bir toplu iğneyi içine pense gibi bir el aletiyle itersiniz. Daha sonra diğer pinlerin boyunda olacak şekilde fazla olan iğnenin kısmını kesersiniz.

Daha çok flash belleklere bulaşan bir virüs de txczgxvlwt.vbsdir. Bunu bazı antivirüs programları bulmakta fakat silememektedir. Flash belleğinizi bir defa taktığınız anda o bilgisayarda bu virüs varsa kesinlikle belleğinize bulaşır. Bütün dosyalarınız silinerek kısayol olarak görünür. Kısayola tıklayarak dosyalarınızı açabilirsiniz fakat belleğinizde virüs kalır. Bu virüsü temizleyen en güzel program UsbFix programıdır. 3-4Mb boyutu olan küçük bir program. İnternetten orjinal sitesinden indirebilirsiniz.

00321418
Bugün
Ay
Toplam
701
2335
321418

Your IP: 34.232.62.209
2020-06-03 22:00