301 Yönlendirme nedir?

301 yönlendirmesi web sitelerinden sayfaların kalıcı olarak yönlendirilmesi için kullanılmaktadır. Bu yönlendirme bir web sitesinin bir sayfasından başka bir web sayfasına olabilir. Site isminin başında www yazısının görülmesi veya görülmemesi şeklinde yönlendirme olabilir veya http protokolünden https protokülüne yönlendirme olabilir. Sayfa yönlendirmelerinden 301 yönlendirmesi kalıcı yönlendirmedir, 302 yönlendirmesi ise geçici yönlendirmedir. Analytics sitelerinde Tekrarlanan Ana Bilgisayar Adları şeklinde hatalar gördüğünüzde bu durumda 301 yönlendirmesi yapmalısınız.

www yönlendirme 

 

Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Sayfa yönlendirmelerini kalıcı olarak yapabilmemiz için 301 yönlendirmesini yapacağız. Eğer hosting sisteminiz Apache Server ile çalışıyorsa dizininizin altında .htaccess dosyasında düzenlemeler yapacağız. Eğer yok ise Text Editor programları ile örneğin Notepad ile htaccess.txt olarak bir dosya kaydedersiniz  ve sonra .txt dosyasını silersiniz. Dosya ismini .htaccess şekline getirirsiniz.  Daha sonra 301 yönlendirme kodlarımızı bu .htaccess dosyası içerisine yazacağız. Eğer klasöre yazma yetkiniz yoksa hosting dizini içerisindeki .htaccess dosyasına sağ tıklayıp dosya izinlerinden yazma izni verebilirsiniz veya sayısal izini 644 yapabilirsiniz. Dikkat edin dizininizde .htaccess.txt dosyası da olabilir kodları buraya yazmıyoruz.

 

 "Joomla SEF URLs by Artio" bileşenini joomla sitemize kurduktan sonra tüm sayfalarımızın altında bu eklenti çıkmaktadır. Bu eklentiyi silmek şu adımları izleyebilirsiniz. public_html ana dizini içerisinden components-->com_sef-->joomsef.php dosyasını açınız. CTRF+F tuşunu kullanarak dosya içerisinden cacheBuf2 yazısını arayınız. Aşağıdaki gördüğünüz kısımları siliniz.

$cacheBuf2 = 

    '<div><a href="http://www.artio'.

    '.net" style="font-size: 8px; v'.

    'isibility: visible; display: i'.

    'nline;" title="Web development'.

    ', Joomla, CMS, CRM, Online sho'.

    'p software, databases">Joomla '.

    'SEF URLs by Artio</a></div>';

 

Artık sitenizin altındaki sayfalardan yazının silindiğini göreceksiniz. 

      SEF - Search Engine Friendly(arama motoru dostu url)  olarak tanımlanmaktadır.  SEO -Search Engine Optimization(arama motoru optimizasyonu) için önemlidir. Google gibi arama motorlarında sitenizin sıralamasını etkilemektedir.

     Burada Joomlanın bir eklentisi olan ARTIO JoomSEF bileşeninin kurulumunu anlatacağım. ARTIO JoomSEF bileşenini indirmek için tıklayınız. Bileşeni joomla sitemize kuruyoruz.  Sonra “administrator/components/com_sef” dizininde bulunan “configuration.php” dosyasının CHMOD izin ayarlarını 777 yaparak tüm izinleri vermiş oluyoruz. Sonra ise public_html içerisinde bulunan .htaccess dosyamızı açarak aşağıdaki kodları ekliyoruz. 

RewriteEngine On 
 
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
 
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
 
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/index.php
 
RewriteCond %{REQUEST_URI} (/|\.php|\.html|\.htm|\.feed|\.pdf|\.raw|/[^.]*)$ [NC]
 
RewriteRule (.*) index.php
 
RewriteRule .* - [E=HTTP_AUTHORIZATION:%{HTTP:Authorization},L]
 
RewriteCond %{QUERY_STRING} mosConfig_[a-zA-Z_]{1,21}(=|\%3D) [OR]
 
RewriteCond %{QUERY_STRING} base64_encode.*\(.*\) [OR]
 
RewriteCond %{QUERY_STRING} (\<|%3C).*script.*(\>|%3E) [NC,OR]
 
RewriteCond %{QUERY_STRING} GLOBALS(=|\[|\%[0-9A-Z]{0,2}) [OR]
 
RewriteCond %{QUERY_STRING} _REQUEST(=|\[|\%[0-9A-Z]{0,2})
 
RewriteRule ^(.*)$ index.php [F,L]

Phoca Download ile rar uzantılı sıkıştırılmış dosyaları indirmiyorsanız aşağıdakileri uygulayın.

Phoca Download kontrol panelini açın. Sağ üst tarafta (configuration) seçeneklere girin. Seçenekler panelinden (general) genel sekmesini seçin. Allowed Files Types (Download) ve Allowed Files Types (Upload)  yani izin verilen dosya tipleri  alanlarının ikisine de {rar=application/x-rar} bu kodu yazın ve kaydedin. Sorun çözülecektir.

Eğer farklı uzantılı bir dosya eklemek istiyorsanız  aynı şekilde yapmalısınız.

{jpeg=image/jpeg} {jpg=image/jpeg} {jpe=image/jpeg} resim dosyası için jpeg açılanlar belirtilmiş.

{txt=text/plain}  txt uzantısı text olarak açılacak

{mpeg=video/mpeg} {mpg=video/mpeg} {mpe=video/mpeg} mpeg,mpg,mpe uzantıları mpeg olarak açılacak

{qt=video/quicktime}qt uzantısı quick time olarak açılacak

{doc=application/msword} word dosyalarınız msword olarak açılacak.

Bu işlem bilgisayarınıza dosyayı indirdiğinizde bilgisayarınız bunu hangi programda açsın diye belirtmek için yapılıyor. Eğer böyle bir dosya yok ise dosya çeşidi bulunamadı hatası verecektir.

00428042
Bugün
Ay
Toplam
285
14075
428042

Your IP: 3.237.94.109
2020-09-20 14:10