Günümüzde Sosyal Medyada, web sitelerinde, blog sayfalarında yazılan yazılar ile beraber kaliteli resim kullanıldığında etkileşimin daha fazla olduğu araştırmalar ile tespit edilmiştir. Kullanıcılar Yüksek Kaliteli ve Ücretsiz Stok Fotoğraf arayışına girmektedir. İnternetten rastgele indirerek kullandığınız fotoğraflar yüzünden lisans problemleri yaşamanız olasıdır. Kaliteli fotoğrafları stok web sitelerinden belirli bir ücret karşılığında satın alarak izinleri çerçevesinde kullanmanızda mümkündür. Bu stok fotoğrafları tamamen ücretsiz paylaşan şirketler ve topluluklar da vardır. Bazı web siteleri içeriklerin tamamen ücretsiz şekilde kullanıma sunmaktadır. Bizde yazımızda bu web sitelerinin içlerinden en kaliteli olanlarını inceleyeceğiz. İncelemeden önce birkaç terim hakkında kısaca bilgi verelim.

 

Stok Fotoğraf Nedir? Stok fotoğraf satarak internetten nasıl para kazanılır?

Stok fotoğraf, genellikle belirli kullanımlar için lisanslanan fotoğrafların temin edilmesidir. Fotoğrafçılığın gelişmesiyle beraber fotoğrafları stoklayarak bu fotoğraflara kullanım hakları veren kuruluşlar oluşmuştur. Bu kuruluşlar fotoğrafları kullanıcılardan alıp satarlar ya da kullanıcıların fotoğraflarını kendi internet sitelerine yüklemelerini sağlarlar ve satışı gerçekleştiğinde belirli bir komisyonunu kullanıcıya aktarırlar. Bu sitelere üye olarak kullanım koşullarına göre çalışabilirsiniz. Bu şirketlerden en çok tanınanları depositphotos, shutterstock, iStockphoto, Adobe Stock, dreamstime

 

Stok Fotoğraf İzinleri 

Bazı firmalar kendi izinlerini de oluşturmak ile beraber birçoğu standart izinleri kullanmaktadır. Standart izin çeşitlerini kısaca açıklayalım.

Creative Commons nedir?

Creative Commons, ücretsiz yasal araçlar aracılığıyla yaratıcılık ve bilginin paylaşılmasını ve kullanılmasını sağlayan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Herhangi bir atıf olmaksızın her türlü kullanıma izin vermekten yalnızca belirli kullanımlara izin vermeye ve değişiklik yapmamaya kadar değişen çeşitli Creative Commons lisansı türleri vardır.

Creative Commons Zero (CC0) nedir?

Bu lisansa sahip fotoğrafları şirket veya bireysel olarak izin istemenize gerek kalmadan kullanabilir, düzenleyebilir ve yayımlayabilirsiniz.

Creative Commons With Attribution nedir?

Bu lisansa sahip fotoğrafları kullanabilmeniz için fotoğraf sahibinin ismini kullandığınız yerde belirtmeniz gerekmektedir. 

Kamu malı (Public Domain) nedir?

Kamu malı olan eserler, telif hakları sona ermiş, kaybedilmiş veya uygulanamaz olan eserlerdir. İnternette bir şey bulmak, kamu malı olduğu anlamına gelmez.

Telif ücretsiz (Royalty Free) nedir?

Telif ücreti içermeyen görseller mutlaka ücretsiz değildir. Çoğu durumda, görseli kullanma haklarını elde etmek için tek seferlik bir ücret ödemeniz gerekir. O zaman istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Yalnızca "telifsiz" ifadesindeki "ücretsiz" ifadesi, her kullandığınızda görselin sahibine telif ücreti ödemeniz gerekmediği anlamına gelir. 

 

Kaliteli Görseller için Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

 

1- Pexels

Best Stock  Web Sites - Pexels

Bruno ve Ingo Joseph ile Alman teknoloji odaklı ikiz kardeşlerin buluşu olan Pexels, sanatçılar tarafından gönderilen veya diğer ücretsiz fotoğraf sitelerinden eklenen yüz binlerce telifsiz stok görsel sunan ücretsiz bir stok fotoğraf toplayıcıdır. Mayıs 2019'da Pexels, Canva tarafından satın alındı. Pexels ücretsiz stok görseller içerisinde en kalitelilerinden biridir. Çok geniş bir içeriğe sahiptir. Sitedeki tüm resimleri Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahip yani sitedeki tüm fotoğrafları kurumsal ve kişisel tüm ihtiyaçlarınız için kullanabiliyorsunuz. Ücretsiz stok videoları da içermektedir. Tüm fotoğraflar güzel bir şekilde etiketlenir, aranabilir ve ayrıca keşfetme sayfaları aracılığıyla keşfedilmesi kolaydır. Üye olmadan da resimleri indirmenize olanak sağlar. Pexels, kaliteli ve özgün resim arayanların ilk başvurduğu adrestir.

 

2- Pixabay

Best Stock  Web Sites - Pixabay

Pixabay, bilgisayar teknolojisi uzmanları Hans Braxmeier ve Simon Steinberger tarafından kurulmuş ücretsiz bir stok fotoğraf sitesidir. Mayıs 2019'da  Canva tarafından satın alındı. Ücretsiz kaliteli fotoğraf siteleri içerisinde en iyilerinden biridir. Farklı ölçülerde indirme imkanı sağlamaktadır. Pixabay 'daki görseller Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahiptir.

 

3- Unsplash

Best Stock  Web Sites - Unsplash

Unsplash, ücretsiz yüksek çözünürlükte fotoğraflardan oluşan geniş bir koleksiyon sunar. Stok fotoğraflar için en iyi kaynaklardan biri haline gelmiştir. Unsplash ekibi, yeni gönderimleri tarar ve ana sayfalarında en iyi fotoğrafları sunar. Tüm fotoğraflar Unsplash Ticari projelerde herhangi bir nitelik gerektirmeden (tıpkı bir Creative Commons Zero gibi) ancak görüntü derlemeyi yasaklayan kendi özel lisanslarına sahiptirler.

 

CCTV IP Default Password (CCTV IP Giriş Şifreleri) uygulamamı kullanan arkadaşlar için uygulama tanıtımını yapacağım. 

Uygulamayı indirmek için tıklayınız. 

 

 

CCTV IP Giriş Şifreleri Uygulaması ne işe yarar?

CCTV IP Giriş Şifreleri uygulamasını kısaca tanıtmak gerekirse; bu uygulama tüm CCTV ve IP kamera cihazlarının fabrika ayarları şifreleri listesinin bir arada tutulduğu uygulamadır. Unuttuğunuz cihazın modeliyle varsayılan kullanıcı adı, şifre ve ip adreslerini öğrenebilirsiniz.


Eğer ilk kurulum şifrelerini değiştirdiyseniz bu uygulama ile şifreyi öğrenemezsiniz. Fabrika ayarına getirip sonra denemeniz gerekmektedir. Uygulama tüm kamera bilgilerini bir liste şeklinde tutmaktadır. Bu şekilde tüm bilgiler tek bir kaynakta bulunmaktadır. Tek tek aramak zorunda kalmazsınız. Kullanımı oldukça kolay ve pratiktir. Kullanıcıların isteklerini göze alarak uygulamayı geliştirmekteyim. İsteklerinizi bana ulaştırabilirsiniz.

Bir kullanıcının isteği üzerine son güncelleme ile uygulamayı kullananlar kendi kamera bilgilerini ekleyebilirler, tüm kamera bilgilerini değiştirebilirler ve isterlerse silebilirler.

Kamera bilgileri belirli aralıklarla güncellenmektedir.


Desteklenen şirketlerden bir kısmı aşağıdakilerdir;


3xLogic, ACTi, Aircam, Amcrest, American Dynmics, Appro, Arecont Vision, AvertX, Avigilon, Axis, Beward, Basler, Bosch, Bosch, Brickcom, Canon, CBC Ganz, Cenova, Cisco, CNB, Costar, Dahua, Dahua, Digital Watchdog, DRS, Dunlop, DVTel, DynaColor, FlexWatch, FLIR, Foscam, GeoVision, Grandstream, GVI, Haikon, Hanwha, HIKVision, Honeywell, IndigoVision, Intello, Interlogix, IPEYE, IOImage, IPX-DDK, IQInvision, JVC, Longse, Lorex, LTS Security, March Networks, MATRIXtech, Merit Lilin Camera, Merit Lilin Recorder, Messoa, Microdigital, Mobotix, Northern, Novicam, Oncam, Panasonic, Panasonic, Pelco, PiXORD, Polyvision, Q-See, QVIS, Reolink, Rivatech, Samsung, Samsung, Sanyo, Scallop, Sentry360, Sony, Space Technology, Speco, Speco, StarDot, Starvedia, Sunell, SV3C, Swann, Tiandy, Toshiba, Trendnet, Telexper, UDP, Ubiquiti, Uniview, Verint, Videocomm, VideoIQ, Vivotek, W-Box, Wodsee

 

CCTV IP Default Password Uygulaması Kullanımı

 

Kameraların giriş için kullanıcı adı, şifre ve ip adreslerinin gösterilmesi

Uygulamada kameralar listeli şekilde verilmiştir. Listedeki herhangi bir kameraya tıkladığınızda alt liste açılacak ve kamera ile ilgili bilgiler bu listede yer alacaktır.

 

cctv ip default password app tutorial        cctv ip default password app tutorial

 

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü birçok Alan, Dal ve derslerde değişikliğe gitmiştir. Eskiden olduğu gibi değil sistem tamamen değişmiştir. Daha önceden piyasadaki paydaşlar kendi alanında uzmanlaşan öğrenciler isterken şu an her alanda biraz bilgi düzeyine sahip öğrenciler aramaktadır. Özel sektörün istekleri, gelişen teknoloji ve eğitim ile beraber Mesleki Eğitim alanlarındaki bazı dallar ve derslerde değişikliğe gidilmiştir. Alan dalları azaltılmış hatta bazı alanlar farklı Genel Müdürlüklere kaydırılmıştır.  Bu alanlardan birisi de Bilişim Teknolojileri Alanı olmuştur.

Bilişim Teknolojileri Dalları

 

Yapılan en güzel değişikliklerden biri de Mesleki Eğitime gelen öğrencilerin 9. sınıf itibariyle bölümlerini seçerek eğitimlerine bölümlerinden devam etmeleri olmuştur. Gelen öğrenci direkt olarak eğitime bölümde başlayacağı için bu bölümünü sevmesi ve disiplin açısından olumlu olacaktır.

Bir diğer değişiklik ise öğrenciler 12. sınıfta 3 gün staja giderken artık 4 gün staja gideceklerdir.

 

Bilişim Teknolojileri Alanı Dalları 

Bilişim Teknolojileri Alanı 4 Dal iken (Veri Tabanı Programcılığı, Ağ İşletmenliği, Web Programcılığı, Bilgisayar Teknik Servisi) şu anki yapılan değişiklik ile 2 dala indirilmiştir. 

Bu dallar; 

- Yazılım Geliştirme Dalı

- Ağ İşletmenliği ve Siber Güvenlik Dalı

olarak belirlenmiştir. 

Dersler çağımıza göre yenilenmiş ve dersler büyük ölçüde değişmiştir. Bu bilişim teknolojileri alanı açısından oldukça sevindiricidir. Bilişim Teknolojileri alanı en hızlı değişen ve gelişen bölümlerden birisidir. Dersler 9. sınıfta iki dal içinde aynıdır. 9. sınıftan sonra Robotik Kodlama dersi hariç tamamen zorunlu dersler iki dalda farklıdır. 

9. sınıfta okunacak 11 saat zorunlu dersler; Mesleki Gelişim Atölyesi (2 Saat), Programlama Temelleri (4 Saat), Bilişim Teknolojilerini Temelleri (3 Saat), Bilgisayarlı Tasarım Uygulamaları (2 Saat). 

2 Saat Seçmeli olarak ders seçilecektir.

 

- Yazılım Geliştirme Dalı

10. sınıfta  14 saat zorunlu dersler; Nesne Tabanlı Programlama (10 Saat), Robotik Kodlama (4 Saat)

11. sınıfta 17 saat zorunlu dersler; Web tabanlı Uygulama Geliştirme (8 Saat), Mobil Uygulamalar (5 Saat), Grafik Canlandırma (4 Saat). 

9 Saat Seçmeli derslerden seçilecektir.

12. sınıfta 4 gün işletmeye gidilecektir. 7 saat meslek dersi seçmeli ders olarak seçilecektir.

 

Yazılım Geliştirme Dalı

 

Halk Eğitim kurslarında açtığımız kursların belgeleri bir araya topladım. Kendinize göre uyarlayabilir ve kullanabilirsiniz.

Kurs Planları ;

Bilgisayar İşletmenliği (Oparatörlüğü) Kursu Planı  İndir

Bilgisayar Donanımı Kursu Planı  İndir

Temel Bilgisayar Okur-Yazarlığı Kursu Planı  İndir

Ofis Programları Kullanımı Kursu Planı   İndir

Android İle Mobil Programlama Kursu Planı   İndir

Web Tabanlı İçerik Yönetim Sistemleri  İndir

 

Kurum Dilekçe Örnekleri;

Halk Eğitim Kurs Dilekçesi  İndir

Halk Eğitim Kursu Okul Dilekçesi İndir

Dünya standartlarına göre üretilen jack çeşitlerinden bir tanesi de RJ45 tir. (Registered Jack 45) ingilizce kelimelerinin ilk harfleri kullanılarak RJ45 olarak tanımlanmıştır. Jack kelimesi konnektör olarak da kullanılmaktadır. Üzerinde 8 Adet pin bulunmaktadır. Sıklıkla kullanılan Cat5 ve Cat6 kablolar kullanılmaktadır.

Kısa bilgi olarak: Cat5 100Mbit veriyi desteklerken Cat6 1000Mbit veri hızını desteklemektedir. Cat6 içerisinde kabloları birbirinden ayıran düz veya + şeklinde plastik bulunmaktadır. Cat5 kablo kullanırken yani 100Mbit haberleşirken 1-3 2-6 uçları kullanılmaktadır. Eğer Cat6 kullanıyorsanız ve 1000Mbit haberleşme olursa 8 pinin her biri kullanılır.

RJ45 Konnektör nasıl çakılır? Elimizde Kablo (Cat5 Cat6), RJ45 Pensesi ve Konnektör (Jack) olması gerekir. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

RJ45 çaklırken nelere dikkat edilir? Jack üzerindeki pinlerin sağlam olduğu kontrol edilmeliyiz, kablonun üst kısmı koruma kısmını kestiğimizde içerisindeki kablolara zarar vermemeliyiz, Cat6 ise içerisindeki plastik kısmı keserken kablolara zarar vermemeliyiz, uç kısımları yeterli uzunlukta kesmeliyiz, Kabloların standartlara göre sıralandığında emin olmalıyız, kabloların pinlere tam oturmasını sağlamalıyız, Jack pensesi ile çakarken iyi sıkıldığından emin olmalıyız. Daha sonra test yaparak kontrol etmeliyiz. Videoda detaylı şekilde nelere dikkat edileceğini göstererek belirttim.

Kısa bilgi: Kablo içerisindeki 8 kablo 2 şerli sarmal olacak şekilde sarılmaktadır. Bunun sebebi parazitlenmeyi önlemek içindir. Her bir kablonun empedansı farklıdır. Bu yüzden renk standartlarına dikkat etmeden çakarsanız bazı cihazlarda çalışmayabilir.

Aşağıdaki hazırlamış olduğum google play uygulamasını da kullanarak bağlantı çeşitleri, standartları ve cihazlar arasındaki bağlantı çeşitleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ilkerdanali.rj45ethernetcolors

YOUTUBE Video Link. https://www.youtube.com/watch?v=MNoXlwwP47Y

 

 

00428023
Bugün
Ay
Toplam
266
14056
428023

Your IP: 3.237.94.109
2020-09-20 13:43