Standart bilgisayar kullanıcısının yani profesyonel herhangi bir alanda çalışmadan sadece bilgisayarda temel özellikleri kullanan bir kullanıcının bilgisayarında bulunması gereken temel programların neler olduğunu en baştan başlayarak açıklayacağım. Sıfırdan alınan bir bilgisayarı kurarken veya kendi bilgisayarınıza format atarken gerekli olan en iyi yazılım programlarını seçerek buradan paylaşacağım. İsterseniz hemen indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Makale sonunda aşağıdaki soruların yanıtları hakkında bilgi edinmiş olacaksınız.

Bilgisayara formattan sonra yüklenecek programlar nelerdir?

Her yeni bilgisayarda olması ve yüklenmesi gereken programlar hangileridir?

 

Her bilgisayarda olması gereken programlar nelerdir?

format sonrası her bilgisayara yüklenmesi gereken programlar

Yeni Bir Bilgisayara Yüklenmesi Gereken Programlar 

 

İşletim Sistemleri ;

Kurulumun ilk başında bilgisayara format atmak için işletim sisteminizin olması gerekmektedir. Bunun için herhangi bir Windows'un sürümünü ( Windows10, Windows8.1, Windows7 vb) veya Linux sürümlerinden birini (Ubuntu, Pardus, Debian, Suse, Fedora vb.) kullanabilirsiniz. Cihazınıza format atabilmek için formattan önce bir format flash belleğine veya bir format CD sine sahip olmanız gerekmektedir. Format flash belleği oluşturabilmek için bir kaç tane küçük program vardır. Bunlar ile işletim sisteminin kurulum dosyalarını göstererek format atılabilir bir flash bellek oluşturabilirsiniz. Aynı flash bellek içerisine hem Windows10, hem Windows7 hem de Linux işletim sistemlerini kurabilirsiniz. Aşağıda yer alan ücretsiz yazılımları kullanarak hızlı bir şekilde daha kolay format flash belleği oluşturabilirsiniz.

 

Universal USB Installer 1.9.7.8 indir

Universal USB Installer indir

 

WinSetupFromUSB 1.9 indir

WinSetupFromUSB 1.9 indir


Windows İşletim Sistemleri

Bilgisayarınıza ilk yüklenecek programlar içinde işletim sistemleri gelmektedir. Burada Windows10 ve Windows7 işletim sistemlerinin ISO dosyalarını indirebilirsiniz. İşletim sistemleri katılımsız ve x86, x64 olarak her sürümü içermektedir. Yani AIO (All In One) sürümüdür. İstediğiniz kurulumu yaptıktan sonra son olarak mutlaka güncelleştirmeleri yüklemelisiniz. Bu şekilde bilgisayarınızı önemli açıklardan korumuş olursunuz.

 

Windows 7 AIO indir

Windows 7 AIO indir

 

Windows 10 AIO indir

Windows 7 AIO indir

 

 

Formattan Sonra Bilgisayara Yüklenmesi Gereken Programlar

 

Sürücülerin Kurulması;

Format attıktan sonra bilgisayar donanımızın işletim sisteminiz tarafından tanınabilmesi ve çalıştırılması için sürücü (driver) olarak tanımladığımız yazılımların yüklenmesi gerekmektedir. Her bilgisayarda olması ve bilgisayara yüklenmesi gereken programlar içinde ilk olarak driver kurulması daha iyi olacaktır. Windows7  işletim sisteminden itibaren işletim sisteminin piyasaya çıktığı tarihe kadar olan sürücüler işletim sistem dosyaları içerisine entegre edilerek daha hızlı kurulum sağlanmıştır. Önceki diğer sürümlerde her driver için tek tek kurulum yapmanız gerekliydi. Bilgisayarınıza tanımlayacağınız bir donanım işletim sisteminin piyasaya çıkış tarihinden sonra üretilmiş ise işletim sisteminiz bu donanımı tanımayacaktır. Sizin bu donanımın sürücüsünü kurmanız gerekmektedir. Sürücüyü kurabilmek için ya bilgisayarınızı üreten şirket driver sağlıyor ise sitesine girip indirerek kurabilirsiniz ya da tüm driverları içeren programları kullanabilirsiniz. Bu programlardan biri aşağıda ISO şeklinde verilmiştir. Ayrıca size basit olarak i̇nternet olmadan bazı önemli programları temin etmenize olanak tanır. ISO dosyalarını açmayı sağlayan pek çok yazılım programı vardır. Bu programlar tam anlamıyla sanal bir sürücü oluşturup dosyanızı açmanızı sağlar. Burada alanında iyi olan Deamon Tools programını paylaşacağım. Aşağıdaki butona tıklayarak indirebilirsiniz.

 

DriverPack Solution 17.7.16 Final indir 

DriverPack Solution indir

 

DEAMON Tools Pro Advanced 4.41.0314 indir

DEAMON Tools Pro indir

 

Daemon-Tools-Lite-4.49.1-TR indir

DEAMON Tools Pro indir

 

 

Office Programları;

Ofis programı Word, Excel, PowerPoint vb. içermektedir. Ofis programı mutlaka her bilgisayara yüklenmesi gereken programlar arasında olmalıdır. Burada Microsoft firmasının Office programı gibi ücretli yazılımların dışında LibreOffice, OpenOffice, FreeOffice gibi açık kaynak kodlu, kullanımı kolay, ücretsiz programlarda bulunmaktadır. Program kurulum dosyalarını internet üzerinden kendi sitelerinden temin edebilirsiniz. Aşağıda Office 2007 sürümü paylaşılmıştır. Klasör içerisinde gerekli bilgiler ve yüklenecek dosyalar bulunmaktadır.

 

Microsoft Office 2007 indir

Her bilgisayarda olması gereken programlar - Microsoft Office indir

 


Windows İşletim Sistemi ve Microsoft Office Aktifleştirme;
 

Bu kategori içerisinde de birçok farklı ücretli veya ücretsiz programlar kullanabilirsiniz. Ben içlerinde en i̇yi olan KMSpico programını tercih ediyorum. KMSpico Windows sistemleri için geliştirilen ücretsiz bir Office etkinleştirme programıdır. Bu program ile Windows ve Office lisanslama, aktifleştirme, aktivasyon yapılmaktadır. Yüklenen dosya WinRar ile sıkıştırılmıştır. İçerisindeki dosyayı şifre ile açabilir ve işlem yapabilirsiniz. Kod dosyanın içinde bulunan notepad içerisinde bulunuyor. Kod ile dosyaları dışarıya çıkartıp install klasörü içerisinden kurulum yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise antivirüs programı kurulumunuzu engelleyebilir. Antivirüsü kapatarak kurulum yapmanız gerekebilir. KMSpico programını aşağıdaki bağlantıdan indirdikten sonra çalıştırabilirsiniz.

 

KMSpico 10.2.0 Final Windows Office Activator indir

KMSpico indir

 

 

Dosya Sıkıştırma ve Arşivleme Programları;

Dosyalar sıkıştırılarak çok daha küçük boyutlara getirilmektedir. Buradaki temel amaç dosya boyutlarının daha fazla azaltılmasıdır. Kendi bilgisayarımızda veya internette boyutu azaltılmış dosyalar her zaman daha kullanışlı olacaktır. Dosya sıkıştırma işlemini yapan pek çok program bulunmaktadır. WinZip, WinRar, 7Zip gibi birçok sıkıştırma programı vardır. WinRar sıkıştırma programını sizlerle paylaşacağım. 

 

 WinRar v.5.91 Beta Full indir

WinRar indir

 

 

PDF dosya açma Programları;

Bilgisayarda en çok kullanılan doküman dosyalarından biri de PDF (Portable Document Format; Taşınabilir Belge Biçimi) dosyasıdır. Bu dosyaları açmak için PDF okuyucu bir programa ihtiyaç vardır. PDF dosyasını açmak için en çok kullanılan programlardan ikisi Abobe Acrobat Reader ve FoxitReader programıdır. Bu programların Reader yani okuma için kullanılanları ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bu dosyalarda düzenleme yapmak için kullanacağınız program ise ücretlidir.

 

Adobe Acrobat Reader indir

Adobe Acrobat Reader indir

 

Foxit Reader indir

Foxit Reader indir

 

Dosyaları bilgisayarda düzenlemek için ise aşağıdaki dosyayı indirebilirsiniz. Tüm kodlar indireceğiniz dosya içerisindedir.

 

Adobe Acrobat Reader DC indir

Adobe Acrobat Reader DC indir

 

 

Video Oynatıcıları;

Bilgisayarınızda izlemek istediğiniz video dosyalarını açmak içi bir video görüntüleyicisi programına sahip olmanız gerekmektedir. Windows işletim sistemlerinde Windows Media Player programı ile de dosyalarınızı görüntüleyebilirsiniz. Birçok farklı program ile bu işlemi yapabilirsiniz. Hepsinin birbirlerine karşı avantajları veya dezavantajları vardır. Benim tercihim bu işi çok güzel yapabilen ücretiz bir program olan VLCPlayer programıdır.  Bir diğer ücretsiz program da GOMPlayer programıdır. Ama bu programda reklam bulunmaktadır. Belirli bir ücret ödeyerek reklam içermeyen Plus sürümünden faydalanabilirsiniz.

 

 VLC PLayer 3.0.11 indir

VLC PLayer indir

 

GOM PLayer indir

GOM PLayer indir

 

 

Ses ve Görüntü Dosyalarını Açabilmek için Kodek Programı;

Kullandığınız ses ve görüntüler için farklı uygulamalardan oluşturulmuş dosyalar bulunmaktadır. Videolar için mesela AVI, MPEG, DivX, XviD, AC3, OGG, MP4 vb. dosya uzantıları vardır. Aynı şey müzik ve ses dosyaları içinde geçerlidir. Tüm bu dosyaları video oynatıcı programınız desteklemeyebilir. Tüm dosyaları desteklemesi için kodek programlarından faydalanıyoruz. Bu işi eksiksiz olarak mükemmel şekilde yapan K-Lite Codec Pack adında ücretsiz bir program var. Bunu bilgisayarınıza kurduğunuzda tüm medya dosyalarını kolayca çalmanıza yardım eder.  Aynı zamanda ses ve video sıkıştırma değişkenlerini düzenlemek için de birkaç programlar içerir.

 

K-Lite Codec Pack 1570 Full indir.

K-Lite Codec Pack indir

 

 

Uygulamaları kaldırma Programı;

Bilgisayarınızdan uygulamaları kaldırdığınızda sistemden tüm dosyalar silinmemektedir. Yani arkada bazı dosyalar silinmeden kalmaktadır. Uygulama kaldırma programları sayesinde arkada kalan neredeyse tüm dosyalar temizlenmektedir. Bilgisayarda gereksiz bilgilerin silinmesi oldukça avantajlı olmaktadır. Bu programlar Uninstaller olarak tanımlanmakta ve oldukça fazla uninstaller programı (CCleaner, IObit, Revo vb.) piyasada bulunmaktadır. Burada benim tercihim Your Uninstaller programıdır. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. 

 

 Your Uninstaller Pro indir

Your Uninstaller Pro indir

 

 

Antivirüs programları;

Antivirüs programları bilgisayarınızda güvenliği sağlamak için çalışan programlardır. Virüsler, Kötü amaçlı yazılım, Kimlik Avı, Casus, Fidye yazılımı (Ransomware), Reklam yazılımı (Adware), Truva atı gibi zararlı yazılımların cihazınıza bulaşmasını önlemektedirler. Bunlar gibi güvenlik önlemleri alarak bilgisayarınızın güvenliği ile birlikte aslında sizin için güvenlik sağlamaktadırlar. Günümüzde web platformları, sosyal medya vb. program veya uygulamaları çok sık kullanmaktayız. Bu da bizi internette daha fazla güvenlik sorunuyla baş başa bırakmaktadır. Antivirüs yazılımları bizim güvenli şekilde interneti kullanmamızı sağlamaktadır. Virüs programı olarak Norton, Avast, McAfee, Avira, Panda, BullGuard, Bitdefender gibi antivirüs yazılımları mevcuttur. Benim tercihim Kaspersky Antivirüs programıdır. Antivirüs programını lisanslı satın almanızı tavsiye ederim. Free sürümlerinde her özelliği çalışmıyor. Linke tıklayarak indirebilirsiniz. 

 

 Kaspersky Security Cloud Free indir

Kaspersky Security Cloud Free indir

 

 

Tarayıcı Programları;

Tarayıcı programları ile web üzerinde yer alan tüm sayfalardaki bilgilere ulaşılmaktadır. Başlıca bilinen tarayıcı programları Google Chrome, Firefox, Netscape, Explorer, Opera, MicrosoftEdge, Safaridir. Microsoft Windows içerisinde Internet Explorer yüklü olarak gelmektedir. Diğer tarayıcıları indirmek isterseniz kurumların kendi sitelerine girerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

 

Microsoft Edge indir

Microsoft Edge indir

Google Chrome indir

Google Chrome indir

Opera indir

 Opera indir

Mozilla Firefox indir

Mozilla Firefox indir

 

 

Yardımcı Programlar;

.Net Framework;

Format sonrası kurulacak programlar arasından biri de bu programıdır. Microsoft tarafından geliştirilen popüler arayüz platformlarından biridir. Pek çok platforma aynı anda hitap ederek programların uyumlu çalışmasını sağlar. DotNetFx Full dosyasını kurarak bu programın kurulumunu sağlamış olursunuz. İndirmek için butona tıklayınız.

 

.NetFramework dotNetFx 40 Full indir

Net Framework

 

 

Java 

Java (Java Runtime Environment veya JRE olarak da bilinen) güvenli bir bilgi işlem ortamında çalışmanızı ve oyun oynamanızı sağlar. Java neredeyse her türdeki ağ uygulamalarının temelini oluşturarak gömülü ve mobil uygulamalar, oyunlar, web tabanlı içerik ve kurumsal yazılım geliştirme ve dağıtımı için küresel standarttır. Java, çevrimiçi oyunlar oynamanız, dünyanın her yerinden insanlarla sohbet etmeniz, banka faizinizi hesaplamanız ve resimlerinizi 3 boyutlu görüntülemeniz gibi olanaklar sunar. Web üzerinde çok fazla alanda Java kullanılmaktadır. Eba, E-Okul gibi platformlar için bilgisayarınızda Java yüklü olması gerekmektedir. Burada bilgisayarınızın mimarisine (x86, x64) bakarak indirme işlemi yapacaksınız. Aşağıda size iki dosya da paylaşılmıştır. Bilgisayarınıza uygun olana göre indirip kurabilirsiniz. Bilgisayarınızın mimarisini öğrenmek için masaüstündeki bilgisayarım simgesi üzerinde sağ tıklayarak açılan pencereden Aygıt Yöneticisini seçiniz. İstediğiniz mimari bilgisi size 32 bit (x86) veya 64 bit (x64) şeklinde açılan masaüstü ekran sayfasında görüntülenecektir. İndirmek için butona tıklayınız.

 

(x86) 32 bit için jre-8u261-windows-i586 indir

java 32 bit indir

 

(x64) 64 bit için jre-8u261-windows-x64 indir

java 64 bit indir

 

Yorum ekle


Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter
01266410
Bugün
Ay
Toplam
265
5207
1266410

Your IP: 34.239.176.54
2024-06-14 18:17