Günümüzde Sosyal Medyada, web sitelerinde, blog sayfalarında yazılan yazılar ile beraber kaliteli resim kullanıldığında etkileşimin daha fazla olduğu araştırmalar ile tespit edilmiştir. Kullanıcılar Yüksek Kaliteli ve Ücretsiz Stok Fotoğraf arayışına girmektedir. İnternetten rastgele indirerek kullandığınız fotoğraflar yüzünden lisans problemleri yaşamanız olasıdır. Kaliteli fotoğrafları stok web sitelerinden belirli bir ücret karşılığında satın alarak izinleri çerçevesinde kullanmanızda mümkündür. Bu stok fotoğrafları tamamen ücretsiz paylaşan şirketler ve topluluklar da vardır. Bazı web siteleri içeriklerin tamamen ücretsiz şekilde kullanıma sunmaktadır. Bizde yazımızda bu web sitelerinin içlerinden en kaliteli olanlarını inceleyeceğiz. İncelemeden önce birkaç terim hakkında kısaca bilgi verelim.

 

Stok Fotoğraf Nedir? Stok fotoğraf satarak internetten nasıl para kazanılır?

Stok fotoğraf, genellikle belirli kullanımlar için lisanslanan fotoğrafların temin edilmesidir. Fotoğrafçılığın gelişmesiyle beraber fotoğrafları stoklayarak bu fotoğraflara kullanım hakları veren kuruluşlar oluşmuştur. Bu kuruluşlar fotoğrafları kullanıcılardan alıp satarlar ya da kullanıcıların fotoğraflarını kendi internet sitelerine yüklemelerini sağlarlar ve satışı gerçekleştiğinde belirli bir komisyonunu kullanıcıya aktarırlar. Bu sitelere üye olarak kullanım koşullarına göre çalışabilirsiniz. Bu şirketlerden en fazla tanınanları depositphotos, shutterstock, iStockphoto, Adobe Stock, dreamstime

 

Stok Fotoğraf İzinleri 

Bazı firmalar kendi izinlerini de oluşturmak ile beraber birçoğu standart izinleri kullanmaktadır. Standart izin çeşitlerini kısaca açıklayalım.

Creative Commons nedir?

Creative Commons, ücretsiz yasal araçlar aracılığıyla yaratıcılık ve bilginin paylaşılmasını ve kullanılmasını sağlayan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Herhangi bir atıf olmaksızın her türlü kullanıma izin vermekten yalnızca belirli kullanımlara izin vermeye ve değişiklik yapmamaya kadar değişen çeşitli Creative Commons lisansı türleri vardır.

Creative Commons Zero (CC0) nedir?

Bu lisansa sahip fotoğrafları şirket veya bireysel olarak izin istemenize gerek kalmadan kullanabilir, düzenleyebilir ve yayımlayabilirsiniz.

Creative Commons With Attribution nedir?

Bu lisansa sahip fotoğrafları kullanabilmeniz için fotoğraf sahibinin ismini kullandığınız yerde belirtmeniz gerekmektedir. 

Kamu malı (Public Domain) nedir?

Kamu malı olan eserler, telif hakları sona ermiş, kaybedilmiş veya uygulanamaz olan eserlerdir. İnternette bir şey bulmak, kamu malı olduğu anlamına gelmez.

Telif ücretsiz (Royalty Free) nedir?

Telif ücreti içermeyen görseller mutlaka ücretsiz değildir. Çoğu durumda, görseli kullanma haklarını elde etmek için tek seferlik bir ücret ödemeniz gerekir. O zaman istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Yalnızca "telifsiz" ifadesindeki "ücretsiz" ifadesi, her kullandığınızda görselin sahibine telif ücreti ödemeniz gerekmediği anlamına gelir. 

 

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

 

1- Pexels

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - Pexels

Bruno ve Ingo Joseph ile Alman teknoloji odaklı ikiz kardeşlerin buluşu olan Pexels, sanatçılar tarafından gönderilen veya diğer ücretsiz fotoğraf sitelerinden eklenen yüz binlerce telif gerektirmeyen stok görsel sunan ücretsiz bir stok fotoğraf toplayıcıdır. Mayıs 2019'da Pexels, Canva tarafından satın alındı. Pexels ücretsiz stok görseller içerisinde en kalitelilerinden biridir. Oldukça geniş bir içeriğe sahiptir. Sitedeki tüm resimleri Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahip yani sitedeki tüm fotoğrafları kurumsal ve kişisel tüm ihtiyaçlarınız için kullanabiliyorsunuz. Ücretsiz stok videoları da içermektedir. Tüm fotoğraflar güzel bir şekilde etiketlenir, aranabilir ve ayrıca keşfetme sayfaları aracılığıyla keşfedilmesi kolaydır. Üye olmadan da resimleri indirmenize olanak sağlar. Bu web sitesi kaliteli ve özgün resim arayanların ilk başvurduğu adrestir.

 

2- Pixabay

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - Pixabay

Pixabay, bilgisayar teknolojisi uzmanları Hans Braxmeier ve Simon Steinberger tarafından kurulmuş ücretsiz bir stok fotoğraf sitesidir. Mayıs 2019'da  Canva tarafından satın alındı. Ücretsiz kaliteli fotoğraf siteleri içerisinde en iyilerinden biridir. Farklı ölçülerde indirme imkanı sağlamaktadır. Pixabay 'daki görseller Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahiptir.

 

3- Unsplash

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - Unsplash

Unsplash, ücretsiz yüksek çözünürlükte fotoğraflardan oluşan geniş bir koleksiyon sunar. Stok fotoğraflar için en iyi kaynaklardan biri haline gelmiştir. Unsplash ekibi, yeni gönderimleri tarar ve ana sayfalarında en iyi fotoğrafları sunar. Tüm fotoğraflar Unsplash Ticari projelerde herhangi bir nitelik gerektirmeden (tıpkı bir Creative Commons Zero gibi) ancak görüntü derlemeyi yasaklayan kendi özel lisanslarına sahiptirler.

 

4- Pikwizard

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - Pikwizard

Çok sayıda popüler konuyla birlikte yüksek kaliteli resimler içeren bir stok fotoğraf sitesidir.  İrlandalı videograf ve girişimci Sean Prior'un liderlik ettiği bir stok video ve fotoğraf prodüksiyon şirketi olan Wavebreak Media'ya aittir. Fotoğrafların çoğu tanınmış medya firmaları tarafından paylaşılmaktadır. Temel bir düzenleme editörü de içermektedir. Ücretli olarak web üzerindeki resim düzenleme editöründen de ayrıntılı olarak faydalanabilirsiniz. Pikwizard 'daki görseller Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahiptir. Fotoğrafları istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz fakat tek şeye izin verilmiyor yeniden satış yapacak şekilde kullanamazsınız. Örneğin tişört baskısı yapıp satmak gibi.

 

5- StockSnap.io

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - StockSnap.io

StockSnap.io, aynı zamanda grafik tasarım aracı Snappa'nın geliştiricileri olan girişimciler Christopher Gimmer ve Marc Chouinard'ın hazırladığı ücretsiz bir stok görsel sitesidir. Farklı topluluklar tarafından her hafta telifsiz yüzlerce çok kaliteli fotoğraflar yüklenmektedir. StockSnap'in görsel arama işleviyle görsel bulmak oldukça kolaydır. StockSnap.io 'daki görseller Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahiptir.

 

6- Libreshot

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - Libreshot

SEO danışmanı ve fotoğrafçı Martin Vorel'in binlerce güzel sanat fotoğrafını sunduğu ücretsiz stok fotoğraf sitesidir. Görüntüleri çok kaliteli ve birçok farklı konuyu da içermektedir. Libroshot 'daki görseller Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahiptir.

 

7- Life of Pix

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - Life of Pix

Montreal’de bulunan Kanadalı dijital pazarlama ajansı LEEROY'ye (Leeroy Advertising Agency) aittir. Ajansı destekleyen çok yetenekli fotoğrafçıların paylaşımıyla beraber çeşitli popüler temaları da kapsayan yüz binlerce sanatsal ve yüksek kaliteli fotoğraf sunmaktadır. Life of Pix 'deki görseller Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahiptir.
 

8- Gratisography

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - Gratisography

Bells Design'ın kurucusu grafik ve web tasarımcısı Ryan McGuire nin yüksek çözünürlükte fotoğrafından oluşan bir koleksiyonunu ücretsiz olarak sunduğu fotoğraf sitesidir. Fotoğraflar benzersiz ve yüksek kalitededir. Her hafta yeni fotoğraflar paylaşılmakla birlikte tamamı Ryan McGuire tarafından çekilmişir. Gratisography 'daki görseller Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahiptir. 

 

9- Splitshare 

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - Splitshare

İtalyan fotoğrafçı Daniel Nanesou, kişisel arşivinden çeşitli güncel temaları kapsayan sanatsal ve çok profesyonel tarzdaki fotoğraflarını sergilediği bir stok web sitesidir. Çeşitlilik açısından oldukça yeterli ve özgün görseller içermektedir. Blog paylaşımlarınız veya web siteleriniz için oldukça güzel görseller temin edebileceğiniz bir sitedir. Splitshare içerisindeki görseller Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahiptir. 

 

10- NegativeSpace

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - NegativeSpace

Çeşitli konu ve tarzlardan çok sayıda ücretsiz stok görsel içeren bir stok web sitesidir. Bu fotoğraflar profesyonel kullanım için çok iyi kalitededir.. Her hafta yeni ücretsiz stok fotoğraflar paylaşılmaktadır. NegativeSpace içerisindeki görseller Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahiptir. 
 

11- Burst

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - Burst

Burst, 2017 yılında satın alan Shopify'ın girişimciler için hazırladığı ücretsiz bir stok fotoğraf platformudur.Fotoğraf kategorileri ve görsel koleksiyonları arasında gezinmesi kolay olduğu için aradığınızı bulmayı kolaylaştırır. Birçok alanda binlerce yüksek çözünürlüğe sahip görselden oluşan büyük bir kütüphaneleri vardır. Kütüphane Burst firmasının işe aldığı fotoğrafçılar ve kullanıcılar tarafından gönderilen içeriklerden oluşmaktadır. Burst içerisindeki görseller Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahiptir. 
 

12- ISO Republic

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - ISO Republic

Fotoğrafçı Tom Eversley tarafından 2014 yılında kurulan bu site şu anda küçük bir ekip tarafından işletilmektedir ve binlerce kaliteli görüntüyü içermektedir. ISO'nun Republic'in misyonu "tasarımcılar, geliştiriciler, blog yazarları, pazarlamacılar ve sosyal medya ekipleri tarafından kullanılmak üzere yüksek kaliteli görüntüler sağlamaktır."  İsterseniz üye olarak fotoğrafların direkt e-posta adresine gelmesini de sağlayabiliyorsunuz. ISO Republic içerisindeki görseller Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahiptir. 
 

13- PicJumbo

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - PicJumbo

Stok fotoğrafçı Viktor Hanacek tarafından oluşturulan bir stok web sitesidir. Yüksek çözünürlüklü telif olmayan stok görüntülerine tamamen ücretsiz şekilde kayıt olmadan ulaşabilirsiniz. Haber bültenlerine abone olarak yeni ücretsiz resimler edinebilirsiniz. Oldukça iyi bir veri tabanına sahip olmasıyla beraber çok iyi bir kategori düzeni sağlamaktadır. Her gün birçok kategoriye yüksek kaliteli yeni fotoğraflar eklenmektedir. Blog yazarları, tasarımcılar, ajanslar gibi kullanıcılar için ücretli paketlerde sunmaktadır. PicJumbo içerisindeki görsellerin büyük bir kısmı Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahiptir. 
  

14- KaboomPics

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - KaboomPics

Polonyalı Tasarımcı ve fotoğrafçı Karolina Grabowska resimlerini içeren birden fazla konuya sahip çok fazla yüksek kaliteli stok fotoğraflar sunan bir stok sitesidir. Renge göre arama yapmaya izin veriyor olması avantajlıdır. Resmi bir referans formatı istemese de sadece daha bilinir olmak adına onun sitesine giden bir link vermenizi istiyor. KaboomPics 'daki görseller Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahiptir. Fotoğrafları istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz fakat tek şeye izin verilmiyor yeniden satış yapacak şekilde kullanamazsınız.
 

15- FreeRange

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - FreeRange

Kullanılabilen binlerce görüntü içeren büyük bir kitaplık sunan ücretsiz bir stok fotoğraf sitesidir. Görsellerin bir kısmı kurum içindeki fotoğrafçılar tarafından yüksek kalitede üretilirken, bir kısmı kullanıcılar tarafından gönderilmektedir. 
 
 

16- Rawpixel

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - Rawpixel

Robert Churchill tarafından kurulan sektördeki en çeşitli stok fotoğraf koleksiyonuna sahip olduğunu iddia eden bir stok web sitesidir. Çok yetenekli fotoğrafçılardan elde edilen binlerce yüksek kaliteli görseli içeriyor. Kullanıcı başına günlük 10 indirme ile sınırlıdır. Daha fazlası için ödeme yapmanız gerekmektedir . Rawpixel içerisindeki görsellerin  bir kısmı Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahiptir. 

 

17- StockVault

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - StockVault

Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların çok çeşitli konularda fotoğraflarını paylaştığı  110.000'den fazla görselden oluşan büyük bir koleksiyona sahip ücretsiz bir fotoğraf sitesidir. Her gün iyi seçilmiş yüksek kalitede görseller yüklenmektedir. Aynı zamanda iyi bir arama motoruna sahiptir ve kategoriye göre gezinmek için iyi organize edilmiştir. StockVault içerisindeki görsellerin  bir kısmı Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahiptir. Bir kısmı Non-Commercial License yani ticari olmayan lisans ve bir kısmı da Commercial License yani ticari lisanslıdır.

 

18- FoodiesFeed

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - FoodiesFeed

Yemek fotoğrafçısı Jakub Kapusnak'ın yüksek çözünürlükte yemek fotoğraflarını paylaştığı ücretsiz bir stok fotoğraf sitesidir. Resim veri tabanı yazarının resimlerinin yanı sıra kullanıcılar tarafından gönderilen içeriği de içermektedir. Gıda, yiyecek ve içecek blog sahipleri için mükemmel bir fotoğraf sitesidir. FoodiesFeed içerisindeki görseller Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahiptir. 

 

19- Little Visuals

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - Little Visuals

Little Visuals hayata Nic Jackson'ın bir tutku projesi olarak başladı. Nic Jackson un Kasım 2013'te aniden ölmesinden sonra Little Visuals'ı kendi başına koruma ve büyütme şansı bulamamış olsa da, bu web sitesi herkes tarafından erişilebilir olmaya devam ediyor. Ailesi olarak, tüm görsellerin ticari kullanım için erişilebilir ve ücretsiz kalmasını sağlandı. Oldukça kaliteli resimler içermektedir. Little Visuals içerisindeki görseller Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahiptir. 

 

20- Styled Stock 

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - Styled Stock

Daha çok kadınsı stile sahip olmasının yanında masaüstü çekimlerini de içeren küçük bir ücretsiz fotoğraf koleksiyonudur. Resim arşivi çok fazla olmamakla beraber kaliteli ve yüksek çözünürlükte resimler bulunmaktadır. Styled Stock içerisindeki görseller Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahiptir.
 
 

BONUS The Stocks

 

Kaliteli Görseller için En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - The Stocks

The Stocks bütün ücretsiz stok fotoğraf sitelerini tek bir platformdan gezmenizi ve arama yapmanızı sağlayan harika bir web sitesidir. Sol barda bulunan web site isimlerinden birine tıklayarak aynı sayfada o site içerisinden stok fotoğrafları görebiliyorsunuz. Tamamında indirme işlemi de çok basit. Sekme sekme gezmek istemeyenler için The Stocks mükemmel bir alternatif.
 

Yorum ekle


Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter
01257108
Bugün
Ay
Toplam
131
7180
1257108

Your IP: 3.215.186.30
2024-05-18 11:00