Eğitim Bilişim AğıEba kullanımı corona virüs nedeniyle hem öğretmenler hem de öğrenciler için oldukça arttı. Eba eğitimciler ve öğrenciler için çok güzel bir platform. Çok geniş çaplı bir eğitim ağı. Eba platformunun daha sık ve kapsamlı kullanılması için öğrencilerin ve öğretmenlerin yaptığı aktivitelere puan vermektedir. Bence bu çok güzel oldu. Öğretmenler ve öğrenciler tatlı bir puan yarışına girdiler. Youtube üzerinde bir sürü video çekilmiş eba puan nasıl kasılır diye. Farklı yorumlarda gelebilir ama puan için yarışmaları bile sistemi öğrenmelerini ve aktif kullanmalarını sağlıyor. 

 

Eba Puan Kazanma Sistemi neden var?

Günümüz oyunlarına baktığımızda en çok oynanan oyunlar kademeli ve puan sistemine dayalı uygulamalardır. Çünkü insanı sürekli aktif tutmak amaçlıdır. Düşünün aynı düzeyde, puan olmayan, hiç değişmeyecek şekilde sabit oyunları oynuyor musunuz? Bir kaç oyundan sonra sıkılıp siliyoruz. Eba platformundaki puanlama sisteminin en önemli amacı kullanıcıyı aktif tutarak ilgiyi artırmaktır. Youtube, web üzerindeki izlenimlere bakarak puan sisteminin hedefine ulaştığını görüyoruz. Nereye kadar bu şekilde gider onu zamanla öğreneceğiz. 

 

Ebada puanlar nasıl yükselir ; 

  • Her gün giriş yapma; ebaya giriş yaptığınız her gün için 1 puan kazanılır.
  • Çalışma Gönderme; ünitelerde yer alan çalışmaları sınıflarınıza gönderin. Her gönderdiğiniz çalışma için 4 puan kazanılır.
  • Okuldaki tüm şubeleri kendinize ekleyin; Gruplar-şube ekle sekmesinden okulunuzda olan tüm şubeleri kendinize ekleyin. Bu seçenek ile eklediğimiz şubeleri raporlar kısmında kullanacağız.
  • Raporlar; Raporlara girin ve kendinize eklemiş olduğunuz okulun tüm şubelerinin çalışma raporlarını görüntüleyin. Her şube için 5 puan kazanılır. Ayrıca öğrencileri bireysel olarak incelerseniz her öğrenci için 1 puan kazanılır.
  • Çalışmayı Listeye ekleme; EBA da varolan çalışmaları listeye ekle diyerek liste oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz her liste için puan kazanılır.
  • Mesleki Gelişim; Mesleki gelişim sekmesinden var olan gruplara katılın. Grupta yapılan her paylaşım için 4 puan kazanılır.
  • Ders akışları; içerik üretimi altında ders akışı sekmesinden soru oluşturulabilir. Oluşturulan her soru için 5 puan kazanılır.
  • Öğrenci portfolyosuna katkı; Öğrencilerin portfolyosuna girip, öğretmen görüşleri sekmesinden öğrenci hakkında görüş bildirebilirsiniz. Her öğrenci için 2 puan kazanılır.

Yorum ekle


Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter
01227137
Bugün
Ay
Toplam
275
14939
1227137

Your IP: 3.237.34.21
2024-02-27 11:12