301 Yönlendirme nedir?

301 yönlendirmesi web sitelerinden sayfaların kalıcı olarak yönlendirilmesi için kullanılmaktadır. Bu yönlendirme bir web sitesinin bir sayfasından başka bir web sayfasına olabilir. Site isminin başında www yazısının görülmesi veya görülmemesi şeklinde yönlendirme olabilir veya http protokolünden https protokülüne yönlendirme olabilir. Sayfa yönlendirmelerinden 301 yönlendirmesi kalıcı yönlendirmedir, 302 yönlendirmesi ise geçici yönlendirmedir. Analytics sitelerinde Tekrarlanan Ana Bilgisayar Adları şeklinde hatalar gördüğünüzde bu durumda 301 yönlendirmesi yapmalısınız.

www yönlendirme 

 

Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Sayfa yönlendirmelerini kalıcı olarak yapabilmemiz için 301 yönlendirmesini yapacağız. Eğer hosting sisteminiz Apache Server ile çalışıyorsa dizininizin altında .htaccess dosyasında düzenlemeler yapacağız. Eğer yok ise Text Editor programları ile örneğin Notepad ile htaccess.txt olarak bir dosya kaydedersiniz  ve sonra .txt dosyasını silersiniz. Dosya ismini .htaccess şekline getirirsiniz.  Daha sonra 301 yönlendirme kodlarımızı bu .htaccess dosyası içerisine yazacağız. Eğer klasöre yazma yetkiniz yoksa hosting dizini içerisindeki .htaccess dosyasına sağ tıklayıp dosya izinlerinden yazma izni verebilirsiniz veya sayısal izini 644 yapabilirsiniz. Dikkat edin dizininizde .htaccess.txt dosyası da olabilir kodları buraya yazmıyoruz.

 

Eski bir Web Sayfasını Yeni Bir Web Sayfasına Yönlendirme

Burada aşağıdaki şekilde yönlendirme yapılmaktadır. Eski sayfa yerine eski web sayfanız yeni sayfa yerine ise yönlendirmek istediğiniz yeni web sayfası yazılmalıdır.

Redirect 301 /eski-sayfa.html /yeni-sayfa.html

 

Eski domain Adresini Yeni Domain Adresine Yönlendirme

Burada aşağıdaki Rewrite Engine on kesinlikle unutulmamalıdır. Eğer daha önce yazılmış ise tekrar yazmanıza gerek yoktur. Eski site yerine eski web siteniz yeni site yerine ise yönlendirmek istediğiniz yeni web siteniz yazılmalıdır. Eski sitenin 2 defa yazılması www olarak ve www olmadan gelen trafiği yeni sitenize yönlendirir. 

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^eskisite.com [NC,OR]

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.eskisite.com [NC]

RewriteRule ^(.*)$ https://yenisite.com/$1 [L,R=301,NC]

 

WWW Domain Yönlendirme

Sitemize gelen trafik 2 alan adından gelmektedir. Örneğin http://www.ilkerdanali.com ve  http://ilkerdanali.com  bu iki domain de bana aittir. Hangisini web tarayıcıya yazarsanız o protokolden bana ulaşmış olursunuz. Bu da Google Analytics gibi analiz programlarında ve SEO kısmında sorun yaratmaktadır. O yüzden bizim için gelen trafiğin tek domain üzerinden gelmesi çok önemlidir. Bunun için www yönlendirmesi yapmalıyız. İster www olsun ister olmasın ama trafik tek hat üzerinden gelsin. SEO kısmında da bunun önemini anlayacaksınız. 

 

Site Adresine www kısmını ekleme

Site adresimize yani domain adresimize www eklemek istersek aşağıdaki şekilde kodları .htaccess dosyamıza eklemeliyiz. RewriteEngine on daha önce yazılmış ise yazmayın. Bu kod htaccess dosyasının kullanılması için verilen izindir.

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^example.com [NC]

RewriteRule ^(.*)$ http://www.example.com/$1 [L,R=301,NC]

 

Site Adresinden www kısmını çıkarma

Domain adresinden www protokolünü kaldırmak için ise aşağıdaki kodları .htaccess dosyamıza eklemeliyiz.

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.example.com [NC]

RewriteRule ^(.*)$ http://example.com/$1 [L,R=301,NC]

 

HTTP Adresi HTTPS Olarak Yönlendirme

Domain adresine https protokolü ekleyebiliriz. Yani güvenli web sitesine dönüştürmek için bu hizmeti satın alabiliriz. Daha sonra gelen trafiğin hepsini HTTPS protokoküne yönlendirmeliyiz. Bu işlemi yapmak için ise aşağıdaki kodları htaccess dosyasına eklemeliyiz.

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTPS} off

RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

 

HTTPS Adresi HTTP Olarak Yönlendirme

Domain adresiniz HTTPS ise HTTP olarak yönlendirme yapacağınız zaman aşağıdaki kodları .htaccess dosyamıza yazmalıyız. Tekrarlanan Ana Bilgisayar Adları hatasında https ve http adresleri ayrı ayrı görülecektir. HTTPS hizmeti satın almasanız bile o şekilde görülecektir. Bu yüzden yönlendirme yapmalıyız.

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTPS} on

RewriteRule ^(.*)$ http://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

 

 

 

Yorum ekle


Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter
01227083
Bugün
Ay
Toplam
221
14885
1227083

Your IP: 3.237.34.21
2024-02-27 10:27