Aracımda Siemens VDO CDR2005 model teyp var. Kodu girmek için kontağı açın. AS tuşuna basın ve teybi açın. SAFE yazısı silinip kod ekranının 10 _ _ _ _ açılması gerekiyor. Fakat ne kadar basarsanız basın farketmiyor ve ekranda SAFE yazıyorsa aşağıda açıklayacağım şekilde teybinizi kontrol edin.

Bunun için elektrikçilerin bana söylediği teybin yazılımı gitmiştir. 50tl dediler. Epey bir araştırma ve uygulama sonucunda sorunu çözdüm. Şimdi kodun gelmesi için iki tuş kombinasyonu var. AS tuşu basıkken Teyp açılış tuşuna basılacak. Tahminim ya teyp açılış tuşu bozulmuştur yada AS tuşu basmıyordur. Teyp açılıyorsa ışığı yanıyorsa demek ki teyp açılış tuşu çalışıyor. Teyp açılmıyorsa teybin arkasındaki sigortasına bakın . İkinci ihtimal AS tuşu çalışmıyormu acaba.  Bunun için teybi söküp bakmanız gerekiyor.

Teybi sökebilmeniz için anahtar bulamıyorsanız benim yaptığım gibi yapın. Bir tane metal elbise askısı bulun ve askının asılan kısmını kesin. Yani askıyı ikiye bölün aşağıdaki şekildeki gibi. Teybin deliklerine sokup ileriye itin ve kastırarak kendinize doğru çekin. Teyp öne doğru gelecektir.

teyp sökme

Şimdi teybin ön kısmını çıkartabiliriz. Yanlarında teyp kasasını tutan sağında ve solunda tırnaklar var. Tornavida yardımıyla bastırarak ön kısmı çıkartıyorsunuz. Ön kısımla kasanın bağlantısını sağlayan bir soket var. İşte ön paneldeki tüm tuşların bilgisini kasaya aktaran soket.  Aşağıdaki resimde tatlı kızım eliyle gösteriyor.

teyp ön panel bağlantısı

Burada gördüğünüz soket içindeki girişler ön paneldeki tuşların fonksiyonlarını teybin beynine aktarıyor. Şekilde gördüğünüz gibi soket içindeki en sağdaki tırnak AS tuşunun girişidir. Takarken yamulmuş veya yamuktur arada bir temas ediyordur. Bu tırnağı düzeltip aynen monte ederseniz artık AS tuşuna basılı tutup teybi açtığınızda kod ekranını göreceksiniz.

Teybin iç kısmını görmek için üst kapağı açıyorsunuz. CD sürücüyü tamir etmek isterseniz vidalarını söküp bağlantı soketini çıkartıyorsunuz. Aşağıda teybin iç kısmını görebilirsiniz. Ön panel soketi de görülüyor.

teyp iç kısmı

Yorumlar   

0 #5 M fahrettin 06-12-2018 18:08
Benim cihaz kodlu kodu cihaz takacagim ekranla uyum sağlar mibilgi verirseniz memnun olurum selamlar
Alıntı
0 #4 sedat 27-09-2018 08:47
Merhabalar aynı sorunu yeni yaşadım opel müşteri hizmetlerini arayınca kodlar hakkında yardımcı oluyorlar bilginize.Kodu girmek için kontak açıkken AS-TEYİP AÇMA TUŞUNA AYNI ANDA BASIYORSUNUZ EKRANDA SAFE YAZMAYA DEVAM EDİYOR BU SÜRE 20 DK FLN SÜREBİLİYOR BEN BASILI ŞEKİLDE BAYA BEKLEDİM ÖYLE GELDİ BİLGİNİZE.SİSTEM BASILI TUTUTNCA GÜVENLİK KODUNDAN ÇIKIYOR.
Alıntı
+1 #3 m fahettın 02-12-2017 11:32
bu arıza bendede oldu aku baslık çıkınca yanlış sıfre verılmıs 4 defa safe 6 yazıcıkmış safey ı sılmek ıcınarabayı çalıştırıp teyp kapalıyken as tuşuna basıp teypı n tuşuna basıp bırakn yarımsaat cod cıkıyor
Alıntı
-2 #2 Uğur 07-04-2017 19:36
Selam Volvo s70 aracım var CD ve kaset çalar orijinal teybi yalnız ekranda off yazıyo code istemiyo ne yapmalıyım
Alıntı
+3 #1 Mustafa 22-02-2017 02:47
Ekranda safe yazıyor lütfen bilgisi olan varda cevap yazsın ...
Alıntı

Yorum ekle


Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter
01227080
Bugün
Ay
Toplam
218
14882
1227080

Your IP: 3.237.34.21
2024-02-27 10:25