İnternette hepimizin bir çok sayfada üyeliği bulunuyor. Mail adreslerimiz, oyun oynadığımız platformlar, kullandığımız uygulamalar gibi bir çok platformda üyeliklerimiz bulunuyor. Sorunda aslında burada başlıyor. Her internet sitesi için bir kullanıcı adı ve şifre demek. Çoğu insan her web sitesine farklı şifre ile giriş yapmak yerine tek şifre ile tüm web sitelerine üye oluyor. Siz de bu şekilde tek şifre ile tüm platformlara üye oluyorsanız herhangi bir web sayfasından şifrenizin çalınması demek tüm hesaplarınızın elinizden gittiği demektir. Şifreleriniz kesinlikle güçlü ve güvenli olmak zorunda. Güvenli Şifre Oluşturma sayfamı inceleyerek şifrelerinizi daha güçlü ve güvenli hale getirebilirsiniz.

 

 

İlk önce şifreleri hatırlamak için bazı yöntemlerden örnekler verelim. 

Sevdiğiniz bir şiirden, şarkıdan, yazıdan, ya da deyim vs. bir yazıdan bir şifre türetebilirsiniz.

1.Örnek şifre; Bir kelime Bulalım i yerine iki 2, a yerine altı 6

Mimoza Çiçeğim

M2moz6&Ç2çeğ2m

Olacak şekilde şifremizi güveli olarak belirleyebiliriz.

 

2.Örnek şifre;

bck_trck-tre_top

Bu şekilde sadece sizin bileceğiniz bir kripto ile bir şifre türetebilirsiniz.

 

Her Web Sitesinde Unutmadan Farklı Şifre Kullanmak

 

Her internet hesabında unutamayacağımız farklı bir şifre üretmek için ise internet adreslerinin isimlerini kullanacağız. Tüm internet adresinin ismi birbirinden farklı olmak zorundadır. Burada da basit bir kriptolama yöntemi ile hiçbir zaman unutmayacağımız şifreleri oluşturmuş olacağız.

1.Örnekte;

www.google.com kriptomuzu şu şekilde yapalım.

Mimoza Çiçeğimden türettiğimiz şifrede M2moz6 başına sitenin ilk harfi g ve Ç2çeğ2m başına sitenin son harfi e ekleyelim.

gM2moz6&eÇ2çeğ2m

www.facebook.com için fM2moz6&kÇ2çeğ2m

 

2.Örnekte;

www.google.com kriptomuzu şu şekilde yapalım.

bck_trck-tre_top şifremize site ilk harfinin 1 üst harfini yani h harfini - den önce, 2. harfinin 1 üste harfini yani o harfini - den sonra ekleyelim. Harfleri ingilizce olarak alırsak sitelerde sorun yaşamayız. Bazı siteler şifre içerisinde türkçe harf kabul etmemektedir.

bck_trckh-otre_top

Bu şekilde aslında devamlı kullandığımız şifreyi unutmayacağız ve kriptomuzu da devamlı kullandığımız için unutmayacağız. Sonuçta her aldığımız üyelikte yeni bir şifre kullanmış olacağız. Eğer bir şifremiz çalınsa dahi şifremizdeki kriptoyu çözmeden diğer sitelerdeki şifrelerimize ulaşamayacaklardır.

Yorum ekle


Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter
01266413
Bugün
Ay
Toplam
268
5210
1266413

Your IP: 34.239.176.54
2024-06-14 18:22