TABLO EKLEME

CREATE TABLE tablo ismi (

Sütun Adı  Sütün Türü,

Sütun Adı Sütun Türü,

.....

...

...

)

Create table deyimiyle tablomuzu oluştururuz. Tablo ismi bizim tercihimize kalmıştır. İstediğimiz ismi verebiliriz. Tabiki isim verme kuralları çerçevesinde.

Parantez içinde kalan kısıma ise sütunlarımızın isimlerini ve hangi değer türlerinden oluşacağını yazarız. İstediğimiz kadar sütun ekleyebiliriz. Sütun ekleyip türünü belirtir ve virgül ile ayırarak diğer sütunun tanımına geçeriz.

 

Örnek;

CREATE TABLE ogrenci (

no int NOT NULL,

adi varchar(15),

soyadi varchar(20),

telefon char(11),

)

 

Yukarıda Create Table komutu ile tablo yaratılıyor. ogrenci ismi verildiği için tablomuzun adı ogrenci oluyor.

No isminde bir sütun oluşturuluyor ve içerisinde integer sayı değişkenini tutuyor. NOT NULL ise bu alana kesinlikle giriş yapılmalıdır yani boş bırakılmayacağını belirtir.

adi isminde bir sütun oluşturuluyor ve içerisinde yazı tutuluyor. En fazla 15 karakterden oluşacağı sonunda konulan parantez içinde belirtiliyor. Parantez içerisine ne yazarsanız yazının uzunluğu o kadar olacaktır.

soyadi isminde bir sütun oluşturuluyor ve içerisinde yazı tutuluyor. En fazla 20 karakterden oluşacağı sonunda konulan parantez içinde belirtiliyor.

telefon isminde bir sütun oluşturuluyor ve içerisinde 11 karakterlik bilgi tutuluyor. Parantez içerisine ne yazılırsa o kadar karakter tutulur.

VarChar ın Char dan farkı ise; Char,içindeki veri ne olursa olsun belirtildiği n değeri kadar yer kaplarken; varchar, içerisinde belirtildiği string kadar yer kaplar. Dolayısıyla tanımlanan alana girilecek bilgiler çoğunlukla aynı boyutta olacaksa Char kullanmak, farklı boyutta bilgiler girilecekse VarChar kullanmak daha mantıklıdır.

TABLO SİLME

Tablo silme işleminde ise DROP TABLE kullanılır.

DROP TABLE tablo adı

yukarıda oluşturduğumuz tabloyu silmek istersek

DROP TABLE ogrenci,

yazmamız ve çalıştırmamız yeterli olacaktır.

Yorum ekle


Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter
00921361
Bugün
Ay
Toplam
67
5235
921361

Your IP: 35.168.110.128
2022-08-08 03:54